Ogrzewanie podczerwienią - artykuł informacyjny

AKTUALIZACJA 02.2018 R.
Nasze panele przechodzą certyfikację TUV, wydłużamy okres gwarancji do 10 lat, tworzymy materiał w postaci pliku do pobrania odnośnie porównania do konkurecyjnych paneli, a także plik z podstawowymi informacjami na temat  ogrzewania podczerwienią.
Szczegóły odnośnie certyfikacji - tutaj
Plik z porównaniem paneli dostępnych na rynku - tutaj.
Podstawowe informacje odnośnie ogrzewania podczerwienią - tutaj.


AKTUALIZACJA 02.2017 R.
Zastosowaliśmy zmiany konstrukcyjne powodujące większą wydajność urządzeń przy tym samym poborze mocy. Panele Radius+ są jeszcze bardziej efektywne. Specjalne mocowanie ścienne i sufitowe o wartości 50 zł dołączamy do każdego panelu gratis.

AKTUALIZACJA 09.2015 R.

Zapraszamy do weryfikacji wyników pomiarowych paneli grzewczych, oferowanych na rynku w Polsce.
W artykule również wynik z pomiarów efektywności ogrzewania podczerwienią.
TEST PANELI GRZEWCZYCH - EFEKTYWNOŚĆ OGRZEWANIA PODCZERWIENIĄ - LINK.

AKTUALIZACJIA 11.2015 R.
Posiadamy już kompletną dokumentację termowizyjną obiektu ogrzewanego podczerwienią. Zdjęcia, pomiary i wyniki - TUTAJ.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poniższy tekst nie może być wykorzystywany, powielany, czy używany przez osoby trzecie, podmioty gospodarcze, portale internetowe, bez uprzedniej zgody www.ogrzej.com.pl - zastrzegamy sobie pełne prawo autorskie do poniższego opracowania. Dziękujemy.

Tekt ma na celu przedstawienie praktycznej wiedzy z zakresu ogrzewania podczerwienią, w żaden sposób nie neguje on możliwości innych systemów grzewczych.

Jestem od kilku lat sprzedawcą oraz użytkownikiem rozwiązań grzewczych na podczerwień.

Chciałbym  Internautom  przybliżyć kilka najważniejszych aspektów, jeśli chodzi o ogrzewanie tą technologią, a także przekazać swojego rodzaju kompendium wiedzy, zdobytej z doświadczenia i analiz, prowadzonych na konkretnych obiektach. Przekażę też, trochę konkretów dotyczących dostępnych na naszym rynku produktów, a także obiektywne informacje o technikach sprzedaży i sprzedawców rozwiązań w naszym pięknym Kraju.

Używam tego rozwiązania w swoim mieszkaniu, o powierzchni  41 m2, które mieści się w kamienicy, na parterze, ściany od zachodu, budynek nieocieplony, osobiście mogę polecić to rozwiązanie, z zaznaczeniem, że ważnych jest kilka kwestii. Średni rachunek za energię elektryczną w sezonie grzewczym to około 250-300 zł (zależnie od temperatur zewnętrznych). Odbiorniki energii to panele o łącznym poborze 2900W, pralko suszarka, zmywarka, bojler, urządzenia multimedialne, notebook.
Temperatura: 21 stopni dzień, 18 noc.

Oczywiście poniższe opracowanie każdy może interpretować po swojemu, ja napiszę jednak ważną rzecz.  Jeżeli ktoś z Państwa sceptycznie podchodzi do tematu paneli grzewczych, zawsze można je u nas wynająć do testów pilotażowych, np. do jednego pomieszczenia, wraz z termostatem, oraz licznikiem poboru energii. Dzięki temu będziemy mieli rozeznanie w kwestii wydajności ogrzewania podczerwienią.

Zacznijmy, od kwestii technicznych i praktycznych – kwestie typowo dydaktyczne z zakresu zasady działania ogrzewania za pomocą fal podczerwieni, znajdziecie na końcu tej wypowiedzi.

Ogrzewanie podczerwienią, ja konkretnie opiszę panele grzewcze (skupimy się tu na urządzeniach, emitujących długą falę podczerwoną, gdyż takowe dają najlepsze efekty, jeśli chodzi o sprawność np. panele z serii Radius) jako pojedyncze urządzenia, nie są cudownym perpetum mobile, gwarantującym komfortowe ogrzewanie za super małe pieniądze. Prawdą jest natomiast, że przy rzetelnym podejściu do zaprojektowania systemu grzewczego opartego na panelach podczerwieni (tutaj wybór samych urządzeń, ma bardzo duże znaczenie) możemy osiągnąć BARDZO DOBRE WYNIKI FINANSOWE, ZARÓWNO W EKSPLOATACJI jak i w zakupie czy uruchomieniu całego systemu grzewczego. Do tego cieszyć się będziemy dodatkowymi atutami takimi jak; brak skomplikowanej, dręczącej obsługi, bezpieczeństwo użytkowania, komfort, długa, bezawaryjna praca, estetyka.

Dlaczego podkreślam słowo rzetelnym? Po prostu, ku przestrodze i w trosce o rynek rozwiązań opartych na podczerwieni i dlatego, że nierzetelne podejście do tematu, sprzedawców ZAWSZE będzie skutkowało niezadowoleniem Klienta końcowego. Za moment przedstawię bardziej wnikliwą analizę.

Zakładając, że mamy już upatrzony odpowiedni model paneli grzewczych na podczerwień.

Skoro już o produktach mowa, wymieniam podstawowe cechy, charakteryzujący w pełni wydajny panel grzewczy na podczerwień. Po pierwsze, równomierny rozkład elementu grzejnego. W nowoczesnych panelach, takich jak np. Radius 700 MAXI; stosuje się włókno węglowe na styku z płytą grzewczą. Chodzi o to, żeby panel emitował długą falę podczerwoną jak największą powierzchnią.

Drugi aspekt, który zwiększa skuteczność to zabiegi, powodujące zwiększenie powierzchni grzewczej, poprzez nakładanie na płytę grzewczą dodatkowych nierówności, co skutkuje także zwiększeniem kąta rozprzestrzeniania się fali do pomieszczenia. W efekcie dobry panel, można poznać między innymi po „chropowatej” powierzchni. Poniżej fotografie płyt z serii Radius, oraz Radium, widzimy tutaj „barankową” strukturę frontalnej części płyty grzewczej.

Przy doborze ilości paneli i ewentualnym wyborze systemu grzewczego opartego na panelach musimy mieć na uwadze kilka ważnych kwestii. Po pierwsze, stan/obecność izolacji termicznej obiektu, ilość ścian zewnętrznych wraz z ich ukierunkowaniem geograficznym, położenie obiektu względem innych (mowa o mieszkaniach, np. czy parterowe, czy środkowe, szczytowe itp). Podczerwień, idealnie nadaje się do dobrze izolowanych budynków, ale nie można jej dyskwalifikować w stosunku do nieocieplonych obiektów, mając na uwadze, iż tutaj będziemy musieli przyjąć większe zapotrzebowanie na moc paneli, aby pracowały one relatywnie krótko celem utrzymania temperatury komfortowej.

Mówiąc krótko - ocieplony budynek, mniej paneli, nieocieplony - polecamy większą moc (notabene tyczy się to każdego innego systemu grzewczego). Minimalna wartość zapotrzebowania mocy grzewczej w przypadku paneli podczerwieni z serii Radius, europejskiej produkcji, o walorach konstrukcyjnych, które pozwalają określić je, jako wysoko półkowe jaką powinniśmy przyjąć to 30 watów na metr sześcienny pomieszczenia. Ta wartość jest bezpieczna w przypadku zarówno obiektów ocieplonych, jak i nieocieplonych, choć w przypadku tych drugich polecamy przyjąć 35 watów, system będzie krócej pracował. Oczywiście, zawsze zwiększenie mocy paneli będzie skutkowało lepszym zwrotem z inwestycji, gdyż system sumarycznie będzie pracował krócej.

Przykład - projektujemy główny system grzewczy dla pomieszczenia 15m2, wysokość 2,5 metra – budownictwo z początku lat 90, ocieplone. Przyjmując 30 watów na metr sześcienny, zapotrzebowanie wynosi 1125 watów - powinniśmy zastosować panele o faktycznej mocy grzewczej około 1200 watów. Tak przyjęte wartości powinny nam zagwarantować czas pracy paneli przy współczynniku temperaturowym od -10 do + 20 stopni, nie dłuższy niż sumarycznie około 6 godzin w ciągu doby.

Ok, czyli mamy już określoną moc, jaka powinna być zastosowana w danym pomieszczeniu.

Kolejne ważne aspekty - rozmieszczenie paneli, rozmieszczenie oraz rodzaj zastosowanych termostatów. W skrócie - ogrzewanie podczerwienią, mimo iż zasilane prądowo, nie może być porównywane względem skuteczności z żadnym standardowym ogrzewaniem elektrycznym czy konwekcyjnym, dlatego rozmieszczenie elementów grzewczych nie jest standardowe. Oczywiście, wypowiedź ta nie ma na celu uświadamiania na siłę, że tylko ogrzewanie podczerwienią jest najlepsze z najlepszych, ale przedstawienie tego systemu jako nowoczesnej alternatywy, nie rzadko zwycięskiej, jeśli chodzi o zakup czy eksploatację w pojedynku z dobrze znanymi metodami. Nie ukrywajmy również, iż ogrzewanie tym sposobem, nie zawsze jest korzystne, co zależy od konstrukcji obiektu przeznaczonego do ogrzewania i  wmawianie ludziom, iż jest najlepsze, najtańsze mija się z celem.

Zakładamy jednak, że rozmawiamy o mieszkaniu w kamienicy, czy nowo wybudowanym domu - mając dobrze dobraną moc grzewczą zaczynamy rozmieszczanie paneli.

Biorąc pod uwagę w jaki sposób temperatura otoczenia rośnie w ogrzewanym przez panele pomieszczeniu, najkorzystniej jest umieścić panele na przeciw najzimniejszej ściany (alternatywnie na suficie). Tu ważne jest zrozumienie działania przenoszenia ciepła poprzez emitowanie go w postaci fali podczerwonej.  Długa fala podczerwona pośrednio ogrzewa powietrze siłą tarcia w całej kubaturze pomieszczenia (dzięki dużym kątom rozprzestrzeniania fali ciepła).

Najważniejszym jednak jest fakt wtórnego oddania ciepła do pomieszczenia, które akumuluje się w ścianach, podłogach oraz sufitach, dlatego ważnym jest, aby zimne ściany były eksponowane przed panelem, lub prostopadle do niego. Sam fakt takiej ekspozycji, oraz mniejszej różnicy temperatur między poszczególnymi wysokościami pomieszczenia pozytywnie wpływa również na zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności ścian, co eliminuje problem wilgoci.

 W wąskich a długich pomieszczeniach polecamy stosować instalacje sufitowe. Świetnie sprawdzają się one także w domach o dobrej izolacji ścian.

Elementem wydawałoby się mało ważnym, a jednak mającym ogromne znaczenie, jest sposób sterowania pracą paneli. Realizujemy je za pomocą sterowników temperatury, zwanych potocznie termostatami. Podobnie jak w przypadku samych płyt grzewczych, ważna jest jakość samego termostatu, jako produktu, oraz rozmieszczenie.

Generalnie wybierać należy termostaty z jak najdokładniejszym czujnikiem zmian temperatury otoczenia. Parametr ten powinien oscylować w granicach 0,2-0,5 stopnia.

 Najdokładniejsze czujniki z serii konsumenckiej znajdziemy w segmencie czujników elektronicznych (stanowczo odradzamy czujniki bimetalowe, gdyż ich używanie wiąże ze sobą wydłużony czas pracy paneli). Przy systemach opartych na panelach grzewczych, polecamy sterować temperaturą w każdym z pomieszczeń z osobna, co z praktyki daje nam korzystniejszy wymiar ekonomiczny, jeśli chodzi o eksploatację ogrzewania. Koszty dobrego termostatu zaczynają się od 100 zł, więc tutaj nie warto oszczędzać. Bardzo dobry atutem termostatu, będzie wbudowany zegar, pozwalający definiować jaka temperatura w danym pomieszczeniu ma występować w danych godzinach – dzięki temu również widocznie skracamy czas pracy systemu jako całości.  Termostaty rozmieszczamy w miejscach neutralnych, pokoju, około 1,5 metra nad ziemią, odsłoniętych. Unikajmy umieszczania termostatów blisko okien, miejsc narażonych na gwałtowne zmiany temperatur, lub zakrywania ich fizycznie elementami umeblowania pokoju. Unikniemy dzięki temu nieoptymalnego działania całego systemu.

Potwierdzam także, iż przebywanie w ogrzewanych wzmacnia naszą odporność i poprawia samopoczucie. Ja osobiście odczuwam zdecydowanie wyższy komfort, jeśli chodzi o kwestie samego powietrza w mieszkaniu. Polecam także „terapie” grzewcze przy uruchomianych panelach. Sauna na podczerwień może to nie to samo, ale punktowe ciepło wnikające w ciało podczas działania paneli, potrafi dodatkowo podnieść komfort termiczny.

To na tym etapie tyle, pozdrawiamy zespół www.ogrzej.com.pl

W przypadku pojawienia się pytań, zapraszam do kontaktu.

Poniżej przedstawimy parę infromacji z rynku:

 Otóż czas pokazał, że firm sprzedających panele grzewcze na podczerwień (lub określających swoje urządzenia w ten sposób a tak naprawdę nimi nie będącymi) pojawiło się kilka, a chęć zysku i sprzedaży na zasadzie "pogoń i zapomnij" zdeterminowała 'koloryzowanie' internetowych z reguły sprzedawców, tylko po to aby pozbywać się zmagazynowanych (chociaż tutaj też nie zawsze dostępność idzie w parze z informacją ) produktów. Operując na konkretach, np. na stronie pewnej firmy , prowadzącej wyłącznie sprzedaż internetową (tu warto się zastanowić, czy firma działająca tylko i wyłącznie przez Internet będzie dobrym partnerem w sprawach montażowych, serwisowych itp….)  znajdujemy informację, iż komplet paneli dla mieszkania 50m2 - od 2399 zł... Gratulujemy pomysłowości marketingowej, ale nie możemy pogratulować rzetelności przedstawiania informacji, gdyż analizując możliwości płyt grzewczych z Państwa oferty, żadna kombinacja, nie spełni podstawowych warunków ekonomii eksploatacji, zakładając, że wysokość pomieszczeń wynosi przykładowo 2.5 metra.

To samo znajdziemy w opisach poszczególnych produktów - panel o mocy 850W wg. Firmy posługującej się pewną marką internetową, ogrzeje 16-19m2 - z praktyki wiem, że ogrzeje, ale  pracując o wiele dłużej niż powinien, aby zachować wymiar ekonomiczny. Wspomnę jeszcze, że wyliczenia opieramy na kubaturze pomieszczeń, co świadczy o kompletnym braku orientacji w temacie sprzedającego.

To nie jedyny przykład chwytów marketingowych, których niepowodzenie za chwilę wyjaśnię. Kolejny przykład nieudanego w naszej opinii, ale jakże chwytliwego sposobu przyciągnięcia potencjalnych Klientów to lansowanie Krajów pochodzenia. Szanujmy się, ja rozumiem, że magazyny przerzutowe wielu firm z dalekiego wschodu mają swoje siedziby np. w Austrii, czy Szwajcarii, ale nie wmawiajmy Klientom, że panele z serii Infrapower lub Sunpower - te z aluminiową ramką i takim małym czarnym znaczkiem w prawym dolnym rogu są produkowane w tych Krajach. Pomijając już fakty typowo konstrukcyjne, które decydują o tym, iż jest to produkt o słabszej sprawności, niż faktycznie produkowane w Europie, taki marketing zakrawa  na... tutaj swoją opinię zachowam dla siebie, gdyż o konkurencji źle się nie mówi. Nie będę tu zgłębiał kwestii opisów produktów z allegro, gdzie tytuły produktowe dotyczące grzejników konwektorowych, wskazują na panele podczerwieni. Owszem, nie wszystkie, ale kupujący powinni bardzo uważać.