Budowa promienników na podczerwień - co musisz wiedzieć?

 

Nowoczesne systemy grzewcze bazujące na wykorzystaniu promieniowania podczerwonego cieszą się dużym zainteresowaniem. W ciągu kilku lat skutecznie wyparły tradycyjną metodą ogrzewania na rzecz tego, co energooszczędne, ekologiczne i estetyczne. Czym są promienniki cieplne na podczerwień i co powinieneś wiedzieć, jeszcze zanim przystąpisz do montażu?

Ogrzewanie elektryczne a ogrzewanie podczerwienią - różnice

Decydując się na zakup domu, należy także pomyśleć o kwestii ogrzewania pomieszczeń. Wykorzystanie emitowanego przez fale podczerwone ciepła do ogrzania powierzchni stanowi jedno z częściej wybieranych rozwiązań. I choć przywykliśmy do widoku tradycyjnych grzejników, coraz chętniej wybieramy rozwiązania przyjazne środowisku. Ogrzewanie elektryczne budzi wątpliwości ze względu na wysokie koszty eksploatacyjne. Promienniki cieplne na podczerwień są natomiast atrakcyjne wizualnie, tym samym nie zaburzają naszej aranżacji. Kwestią kluczową jest jednak wydajność i efektywność urządzeń tego rodzaju. Promienniki na podczerwień pozwalają nam na równomierny rozkład ciepła w pomieszczeniu, a co za tym idzie, są gwarancją niesamowitego komfortu cieplnego. O czym musisz jeszcze pamiętać?

Jak działają promienniki na podczerwień?

Ogrzewanie podczerwienią sprawdza się świetnie do ogrzewania domu, powierzchni otwartych lub półotwartych i dużych kubatur. Estetyczne grzejniki są wyposażone w specjalną grzałkę, która nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Emitowane wówczas fale w sposób naturalny ogrzewają obiekty z otoczenia, a dopiero później powietrze. Działają podobnie do promieni słonecznych. Co więcej, działają tylko wtedy, kiedy jest to rzeczywiście potrzebne, co pozwala nam zaoszczędzić energię.

Budowa promiennika na podczerwień

Mówiąc o promiennikach, nie sposób nie wspomnieć o ich charakterystycznym wyglądzie. Urządzenia te są niezwykle estetyczne. Zastosowanie nowoczesnych technologii i najwyższej jakości materiałów wpływa natomiast na ich funkcjonalność oraz efektywność. Każdy promiennik zbudowany jest z kilku warstw, odpowiadających za skuteczne przenoszenie ciepła na obiekty. Jedną z najważniejszych części promienników jest kryształ węgla, który umożliwia równomierny rozkład energii na dalekie odległości. Znajdują się tam również tzw. emitery podczerwieni, które sprawiają, iż wykorzystywany do ogrzewania pomieszczenia promiennik jest energooszczędny. Oprócz tego w klasycznych promiennikach wbudowane są elementy grzewcze, ekran odbijający promieniowanie, sterownik, hartowana szyba, ramka oraz podstawa, składająca się z kabla zasilającego oraz przewodów. Wykorzystanie tego typu rozwiązań generuje najwyższy poziom wydajności.

Dodatkowe funkcje

W zależności od wybranego modelu promiennika na podczerwień może on posiadać specjalny mechanizm, dzięki któremu połączysz się z nim za pomocą Wi-Fi lub termostat. Oba rozwiązania pozwolą nam na regulowanie temperatury, a także umożliwią sprawne korzystanie z promienników. Optymalizacja temperatury jest gwarancją wysokiego komfortu cieplnego. Dodatkowo promienniki powinny zostać wyposażone w system wentylacyjny. Dlaczego? Niewłaściwe umiejscowienie urządzenia może doprowadzić do przegrzania obiektów i przedmiotów znajdujących się w bliskim otoczeniu. System wentylacyjny zminimalizuje ów ryzyko.

Czy ogrzewanie podczerwienią jest szkodliwe?

Nie! Ogrzewanie podczerwienią wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Promienniki cieplne nie wytwarzają szkodliwego dla nas promieniowania UV, przez co śmiało możemy zamontować je w naszym domu. Specyfika ich działania sprawia, iż są one również doskonałym rozwiązaniem dla alergików. Ogrzewanie podczerwienią redukuje zjawisko cyrkulacji powietrza, tym samym nie podnosi kurzu do góry. Co to tak naprawdę oznacza? Promienniki cieplne nie wysuszają powietrza, nie sprzyjają powstawaniu siedlisk grzybów i roztoczy oraz nie namnażają kurzu. Jeśli szukasz skutecznej alternatywy dotychczas używanego systemu grzewczego, skontatuj się z nami!

OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ - PRODUKTY