Instalacja klimatyzacji w domu - co musisz wiedzieć

Utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu to nie lada wyzwanie. Ma to jednak ogromne znaczenie dla wysokiego poziomu komfortu oraz zdrowia domowników. Lato nadchodzi wielkimi krokami, dlatego też postanowiliśmy przygotować małe kompendium wiedzy na temat instalacji klimatyzacji w domu. O czym musisz wiedzieć, jeszcze zanim zdecydujesz się na montaż? Jak działa klimatyzacja i dlaczego warto? Odpowiadamy!

Dlaczego warto zainstalować klimatyzację w domu?

Wbrew pozorom klimatyzacja nie służy tylko obniżeniu temperatury w sytuacjach, gdy jest to rzeczywiście wymagane. Odpowiednio wybrany klimatyzator daje nam o wiele więcej możliwości. Pozwala na zachowanie optymalnych warunków w pomieszczeniach oraz eliminację nadmiernej wilgotności powietrza. Klimatyzacja może być stosowana zarówno latem, jak i w okresie jesienno-zimowym. I choć do niedawna klimatyzatory były montowane wyłącznie w biurach i miejscach publicznych, dziś coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji również w domowym zaciszu.

Klimatyzacja w domu – koszty

Dostępne na ryku klimatyzatory różnią się od siebie wydajnością, estetyką czy ceną. Wyróżniamy cztery rodzaje – klimatyzatory przenośne, stacjonarne, split oraz multi-split. Bez względu na wybrany model klimatyzatory to jedne z najprostszych, a zarazem najtańszych sposobów na zapewnienie optymalnych warunków temperaturowo-wilgotnościowych w mieszkaniu. Jeśli klimatyzacja jest zamontowana poprawnie, tym samym zostanie dostosowana do naszych warunków - koszty eksploatacyjne stosunkowo zmaleją. Wiele oczywiście zależy od częstotliwości użytkowania urządzenia oraz kilku innych czynników. Niemniej montaż klimatyzacji to doskonały wybór, zwłaszcza w budynkach przeszklonych lub słabo izolowanych. Warto bowiem zastanowić się, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze!

Czynnik chłodniczy

Decydując się na montaż klimatyzacji w naszym mieszkaniu, warto zwrócić uwagę na poziom hałasu generowany przez urządzenie oraz... czynnik chłodniczy R32. Jest to jeden z najważniejszych parametrów branych pod uwagę jeszcze przed zakupem konkretnego modelu. Czynnik R32 poprawia efektywność energetyczną oraz służy ochronie środowiska. Zwróćmy również uwagę na energooszczędność urządzenia. Im niższa klasa, tym wyższe rachunki. Zalecamy wybór urządzenia klasy energetycznej A+++.

Dodatkowe opcje

Wybór odpowiedniego klimatyzatora na użytek domowy nie należy do łatwych... Warto sprawdzić, jakie dodatkowe funkcje posiada wybrany przez nas model oraz na jakim efekcie tak naprawdę nam zależy. Nowoczesne systemy zostały wzbogacone w szereg różnorakich opcji, które mają za zadanie zapewnić optymalne warunki oraz zredukować koszty. Jakich dodatkowych funkcji możemy się spodziewać? Dostępne na rynku klimatyzatory coraz częściej posiadają sterowanie zdalne za pomocą Wi-Fi, jonizację powietrza, tryb cichej pracy czy funkcję automatycznego włączania i wyłączania.

Dla kogo?

Klimatyzacja może zostać zamontowana niemal w każdym pomieszczeniu bez względu na jego charakter czy przeznaczenie. Sprawdzi się bowiem doskonale w miejscach narażonych przegrzaniem oraz u alergików. Nowoczesne urządzenia posiadają zwykle wbudowany filtr zatrzymujący wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i kurz. Jakość powietrza jest wówczas naprawdę ważna, tym samym wpływa na poziom komfortu wszystkich domowników. Zamontowany filtr wyłapuje szkodliwe cząsteczki, a co za tym idzie, możemy mieć pewność, iż powietrze zostanie oczyszczone z wszelkich alergenów.

Klimatyzacja a wentylacja

Panuje powszechne przekonanie, iż klimatyzacja może zastąpić wentylację. Nic bardziej mylnego! Są to całkowicie odmienne procesy, które wzajemnie się uzupełniają. Decydując się na montaż klimatyzatora, nie możemy zrezygnować z wentylacji. Jest ona po prostu konieczna... Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie instalacji klimatyzacji w domu, koniecznie zgłoś się do nas. Napisz lub zadzwoń!

OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ - PRODUKTY