Jak prawidłowo ustawić współczynnik emisyjności?

Promieniowanie cieplne, inaczej podczerwone, jest emitowane przez przedmioty, których temperatura przewyższa zero bezwzględne. Wiedza ta jest szczególnie ważna przy pomiarach termowizyjnych. Nieodpowiednie ustawienie parametrów, takich jak właśnie współczynnik emisyjności może negatywnie rzutować na otrzymany wynik. Ustawienie tego oto współczynnika to jednak nie lada wyzwanie. Czym jest i jak go ustawić? Dowiesz się poniżej. Sprawdź koniecznie!

Czym jest współczynnik emisyjności?

Brzmi skomplikowanie, nieprawdaż? Współczynnik emisyjności to nic innego jak zdolność przedmiotów i ciał fizycznych do oddawania promieniowania podczerwonego do otoczenia. Stąd też tak mocno podkreślamy jego rolę w szeroko rozumianej dziedzinie, jaką jest termowizja. Odpowiednio ustawiony wskaźnik to zatem gwarancja wymiernych wyników.

Sposób obróbki a zdolność emisyjna

To, co istotne, badane przez nas przedmioty mogą znacząco różnić się zdolnością do emitowania. W zależności od urządzenia czy instalacji współczynnik ten powinien zostać dostosowany indywidualnie do zmiennych warunków czy materiału wykonania i sposobu obróbki obiektu. W innym wypadku skuteczność wymiarów termowizyjnych spadnie, a my narazimy się na dodatkowe czynności diagnostyczne. Pamiętaj, iż parametry te zmieniają się w zależności od temperatury obiektu, jak i czynników zewnętrznych.

Tabela emisyjności

Rejestracja fal elektromagnetycznych i ich zobrazowanie na mapie temperatur wymaga od nas szczegółowego zapoznania się z elementarnymi zasadami wykonywania wszelkich pomiarów. Niezwykle pomocna może okazać się tabela emisyjności. Tak przedstawione dane ułatwią ci dalszą pracę, a ty nie będziesz musiał martwić się o rzetelny wynik. W tabeli znajdziesz emisyjność najczęściej badanych przedmiotów czy urządzeń. Od aluminium polerowanego, przez bawełnę czy porcelanę, aż do miedzi i stali. Jest to znaczne ułatwienie dla osób nie do końca zaznajomionych z działaniem promieniowania podczerwonego i jego wpływu na różnorakie aspekty naszej codzienności.

Współczynnik emisyjności - jak go ustawić?

Umiejętne odczytanie tabeli emisyjności to klucz do sukcesu. Wartość współczynnika jest określona w zakresie od 0 do 1. Aby zatem otrzymać miarodajny wynik, wprowadź podaną wartość do pamięci urządzenia i gotowe.

Pirometr a kamera termowizyjna - różnice i podobieństwa

O współczynniku emisyjności można by wiele mówić. Czym jest i jak duże ma znaczenie, już wiecie. Profesjonalny sprzęt umożliwia dokładne i bezdotykowe sprawdzenie aktualnego stanu technicznego instalacji oraz wykrycie istniejących błędów czy usterek. Zapewne nasuwa wam się pytanie, jaki sprzęt będzie odpowiedni... Co jest częściej wybierane przez fachowców - wielofunkcyjna kamera termowizyjna czy klasyczny pirometr?

Co wybrać?

Podstawową różnicą urządzeń służących do wykonywania pomiarów jest różnorodność ich zastosowania i mnogość funkcji. Zarówno pirometr, jak i kamera z detektorem posłużą ci w ten sam sposób. Niemniej specyfika pirometru umożliwi ci pomiar wyłącznie małych powierzchni i konkretnych punktów. Zasięg kamery termowizyjnej jest natomiast o wiele większy. Pomiar energii promieniowania cieplnego z jej użyciem daje nam całe spektrum możliwości. Kamera pozwala na wykonanie kilkuset, a nawet kilku tysięcy pomiarów za naciśnięciem jedno przycisku. Jest niebywale dokładna, intuicyjna i w zaledwie kilka sekund przedstawia pełen obraz z dokładnym uwzględnieniem gorących i zimnych punktów.

O czym pamiętać?

Powyższe urządzenia nie są zamiennikami. Oba rozwiązania służą do wykonywania bezkontaktowych pomiarów, to jednak kamera przedstawia pełen rozkład temperatur. Klasyczny pirometr jest coraz częściej zastępowany przez kamerę ze względu na ograniczony zasięg jego działania. Łatwo wówczas o błąd i pominięcie ważnej usterki. W dodatku pirometry bardzo często posiadają zaprogramowaną wartość emisji, a co za tym idzie, nieumiejętne korzystanie ze sprzętu może nie zdać egzaminu. W przypadku kamery swobodna regulacja stanowi duży plus. Współczynnik emisyjności to jeden z ważniejszych elementów, a błędne ustawienie zaburzy uzyskany obraz.

OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ - PRODUKTY