Jaki magazyn energii do promienników na podczerwień?

Jaki magazyn energii do paneli na podczerwień? Liczymy zużycie energii w domu

Planujesz założyć fotowoltaikę? A może już czerpiesz darmową energię ze słońca? Zamiast oddawać nadwyżki energii elektrycznej do sieci publicznej, zużywaj je na własne potrzeby. Podpowiadamy, jak dobrać magazyn energii do promienników na podczerwień i pozostałych urządzeń elektrycznych w domu. Dzięki tym wskazówkom nie przestrzelisz inwestycji i co więcej – Twoja instalacja PV przyniesie Ci spore oszczędności.

Magazyn energii do paneli na podczerwień – jaką pojemność wybrać?

Zaczniemy od podstaw, czyli zasad fizyki. Moc, jaką pobiera urządzenie elektryczne, określa jednostka W (wat). 1000 W to 1 kW (kilowat).

Pojemność magazynów energii podaje się w kWh, czyli kilowatogodzinach. kWh określa moc, którą dane urządzenie elektryczne zużywa w ciągu jednej godziny swojej pracy.

Na przykład magazyn energii 10 kWh zagwarantuje pracę urządzenia o mocy 1 kW (1000 W) przez 10 godzin. To najprostszy punkt odniesienia, który pozwala zobrazować, na jak długo wystarcza zgromadzona w magazynie energia elektryczna.

 

Magazyn 10 kWh do domu – ile urządzeń elektrycznych zasili?

Wyjaśnimy Ci na przykładzie, jak wygląda zużycie energii w nowym murowanym czteropokojowym domu 100 mᒾ (zamieszkiwanym przez 4 osoby). Budynek ogrzewają promienniki na podczerwień.

Ile energii elektrycznej potrzebuje sprzęt AGD i RTV w domu?

Pobór mocy poszczególnych sprzętów domowych zależy od ich rodzaju, wielkości i klasy energetycznej.

Wykaz urządzeń elektrycznych wraz ze średnim dobowym zużyciem energii:

  • lodówka – 0,7 kWh,
  • zmywarka 1 kWh,
  • kuchenka elektryczna – 5 kWh,
  • pralka – 1 kWh,
  • suszarka do prania – 2,5 kWh,
  • telewizor – 0,7 kWh,
  • komputer – 2 kWh,
  • laptop – 0,5 kWh,
  • oświetlenie LED (0,75 kWh),
  • ładowarki do telefonów (1 ładowarka zużywa ok. 0,03 kWh x 4 osoby = 0,12 kWh).

Po zsumowaniu okazuje się, że łączne orientacyjne zużycie energii elektrycznej wynosi ok. 14,5 kWh.

 

Panele na podczerwień – średnie zużycie energii w domu

Dodamy teraz do tego zapotrzebowanie promienników na energię elektryczną. W domu znajduje się 6 pomieszczeń. Sprawdź, jak dobrać liczbę promienników do metrażu pomieszczenia: Ogrzewanie podczerwienią – jak dobierać grzejniki?

 

Orientacyjnie ogrzewanie w naszym wzorcowym domu o metrażu 100 mᒾ pochłania ok. 21 kWh na dobę. Przy założeniu, że pozostałe urządzenia elektryczne również potrzebują zasilania z magazynu, pojemność 10 kWh to minimum.

 

Energię elektryczną do pracy urządzeń i ogrzewania w ciągu dnia zapewni instalacja fotowoltaiczna, kierując nadwyżki do magazynu. Po zachodzie słońca, kiedy moduły słoneczne przestaną pracować, rolę ich przejmie właśnie magazyn energii. Zapewni również dostawy energii podczas pochmurnych dni, kiedy produkcja z fotowoltaiki jest niższa.

Magazyn 10 kWh do ogrzewania elektrycznego – czy taka pojemność wystarczy?

Magazyny mniejsze niż 10 kWh mogą służyć jako wsparcie instalacji PV, ale istnieje ryzyko, że częściej będziesz musiał posiłkować się energią elektryczną z sieci publicznej, kiedy wyczerpiesz nadwyżki – zwłaszcza w sezonie grzewczym.

Jeśli z fotowoltaiki rozliczasz się na nowych zasadach, wprowadzonych 1 lipca 2024 r., to tylko z magazynem energii. Zamiast oddawać nadwyżki energii elektrycznej do sieci prawie za darmo i odkupować po kilka razy wyższej cenie, zużyjesz je na własne potrzeby.

 

Magazyn energii 10 kWh to tak naprawdę absolutne minimum, którego potrzebujesz przy ogrzewaniu elektrycznym. Dodatkowo uchroni Cię przed wyłączaniem falownika, kiedy sieć jest najbardziej obciążona i pozwoli zasilać sprzęty domowe.


Chcesz zoptymalizować swoją instalację PV, zwiększyć autokonsumpcję energii elektrycznej i uniezależnić się od dostawców energii? Wybierz model o większej pojemności – np. 15 kWh.

Ważne! O tym pamiętaj przy wyborze magazynu energii do ogrzewania domu

Przeglądając parametry magazynów energii, zwróć uwagę na tzw. pojemność brutto i netto. Chodzi o to, że magazyn zużywa niewielką część energii elektrycznej na własną pracę (ok. 5-10% w zależności od producenta i modelu), a pozostałą część wysyła, żeby zasilić urządzenia elektryczne.

 

Pojemność brutto, czyli pojemność całkowita – mówi o tym, ile maksymalnie energii gromadzi magazyn, tak żeby móc funkcjonować i zasilać urządzenia elektryczne.

 

Pojemność netto, czyli pojemność użytkowa – mówi o tym, ile energii elektrycznej magazyn wysyła do zasilania urządzeń elektrycznych (odejmuje się tu moc, którą magazyn pobiera do własnej pracy).

Jaki magazyn energii wybrać? Teraz już wiesz, jak to policzyć!

Wybór magazynu energii to nie zakup bułek w sklepie. Błędna decyzja sprawia, że tracisz – albo pieniądze, albo… energię i pieniądze. Jeśli kupisz za mały, nie pomieści on wszystkich nadwyżek energii i Twoja instalacja PV odeśle je do sieci publicznej za grosze. Z kolei zbyt duży akumulator to niepotrzebny wydatek, bo fotowoltaika nie zdoła go zapełnić! Okaże się, że wyrzuciłeś pieniądze w błoto, bo mogłeś sprawić sobie mniejszy, a co za tym idzie – tańszy.

Fotowoltaika z magazynem energii i panelami na podczerwień – ogrzewanie darmową energią elektryczną

Ostateczną decyzję co do wyboru konkretnego magazynu energii podejmij na podstawie audytu energetycznego (jeśli dopiero zakładasz fotowoltaikę, to w większości przypadków firma wykona go za darmo). Dowiesz się z niego, jakie zapotrzebowanie na prąd ma Twój dom, ile modułów fotowoltaicznych zamontować i który magazyn dobrać.

 

Promienniki należą do najbardziej energooszczędnych urządzeń grzewczych, zużywając od 0,4 kWh do 2 kWh w zależności od modelu. Tym samym zostawiają zapas energii dla domowych sprzętów RTV i AGD. Przy fotowoltaice z magazynem energii stanowią jeden z najbardziej opłacalnych sposobów na ogrzewanie.

OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ - PRODUKTY