Kamera termowizyjna a pirometr - różnice

Wykonywanie bezdotykowych pomiarów temperatur bez użycia odpowiedniego sprzętu specjalistycznego może nie być możliwe. Polski rynek obecnie oferuje nam szereg rozwiązań, które mają za zadanie ułatwić sprawdzenie stanu technicznego badanych urządzeń czy wykrycie istniejących już usterek. W tym artykule skupimy się na dwóch niezbędnych urządzeniach, które pozytywnie wpłynęły na rozwój szeroko rozumianej termowizji. Czym jest pirometr, a czym kamera termowizyjna? Jakie występują między nimi różnice? Czy możemy wykorzystywać je naprzemiennie? Dowiesz się poniżej!

Skontaktuj się z naszymi specjalistami, jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawie termowizji - https://ogrzej.com.pl/termowizja-pomiary-i-opracowania-termowizyjne-kamera-wroclaw-i-dojazdy.html

Kamera termowizyjna a pirometr – zasady działania

Zarówno jedno, jak i drugie urządzenie spełnia tę samą funkcję. Kamera termowizyjna i pirometr działają na zasadzie wykorzystywania promieniowania cieplnego, które jest emitowane przez badane ciało. Promieniowanie to nie jest widoczne dla nas gołym okiem. Wykorzystanie jednego z tych urządzeń pozwoli nam w szybki i łatwy sposób dokonać pomiaru temperatury i zlokalizować możliwe usterki. Podobieństw jednak jest niewiele.  Oba urządzenia są oparte na bardzo podobnej technice działania. Niemniej jednak zakres możliwości czy brak konkretnych funkcji sprawiają, że urządzenia te nie mogą być używane zamiennie. Przejdźmy zatem do różnic między kamerą a pirometrem. Oto one!

Zasięg działania

Pierwszą, a zarazem kluczową kwestią, o której wręcz musimy wspomnieć, jest zakres działania obu urządzeń. Jak wiecie, są one wykorzystywane do wykonywania bezdotykowych pomiarów badanych obiektów. To jednak kamera termowizyjna jest odpowiedzią na zwiększone potrzeby przemysłu usługowego czy technologicznego. Pirometr ma dość ograniczony zakres działania, tym samym nadaje się wyłącznie do małych powierzchni. Co za tym idzie, wykonywanie pomiarów jest dość pracochłonne i nie zawsze w pełni skuteczne. Kamera termowizyjna natomiast została skonstruowana tak, by bez problemu dotrzeć tam, gdzie nie jesteśmy w stanie dosięgnąć. Za pomocą jednego przycisku wykonamy szereg pomiarów.

Punktowy pomiar temperatury

Pomimo iż urządzenia te, dają nam możliwość wykonania punktowego pomiaru, dobrej jakości kamera termowizyjna wykonuje ich kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy pomiarów na raz. Tym sposobem nie pominiesz istotnych informacji i uzyskasz szeroki obraz stanu technicznego badanych obiektów. Co niezwykle ważne, przy użyciu kamery uzyskamy nie tylko miarodajny wynik, lecz także z łatwością znajdziemy wszelkie nieprawidłowości. Zaawansowane kamery bardzo często mają wbudowane specjalne oprogramowanie, które pozwoli nam dokładnie przeanalizować otrzymane wyniki.

Współczynnik emisyjności - czy ma znaczenie?

Prościej mówiąc, współczynnikiem emisyjności nazwiemy zdolność obiektów do oddawania promieniowania do otoczenia. Odpowiednie ustawienie tak kluczowego parametru to gwarancja otrzymania miarodajnych wyników. Sprawa nieco komplikuje się w przypadku korzystania z pirometru. Niektóre pirometry mają ustawioną stałą wartość emisyjną o wysokości 0,95. Dlaczego o tym mówimy? Otóż wykonywanie pomiarów z użyciem specjalistycznego sprzętu wymaga od nas znajomości podstawowych zasad. Współczynnik emisyjności powinien zatem zostać ustawiony względem wartości emisyjności badanego obiektu. W innym wypadku pomiar będzie błędny. Pracując z kamerą termowizyjną, mamy pełną swobodę działania. Wartości te możesz swobodnie regulować, a wbudowana wewnątrz tablica współczynników ułatwi nam przeprowadzenie pomiaru.

Precyzja ma znaczenie

Przez długi czas producenci śmiało twierdzili o przewadze pirometru nad kamerą termowizyjną. Wielkość urządzenia i stosunkowo niska cena wręcz zachęcają do zakupu. Niemniej jednak zwróćmy uwagę na precyzję działania i rozdzielczość wykonania. Obecnie rynek oferuje nam nowe możliwości. Z biegiem lat zaczęto urozmaicać dotychczasowe rozwiązania. Wprowadzono zatem pirometry graficzne z dodatkowym wyposażeniem. Wciąż nie są one tak precyzyjne jak standardowe kamery. Niska rozdzielczość może negatywnie wpływać na odczyt uzyskanych wyników.

Zastosowanie

Funkcjonalność i różnorakie możliwości zastosowania kamery zdecydowanie przeważają nad pirometrem. Choć pirometr możemy wykorzystać zarówno w branży przemysłowej, budownictwie, jak i gospodarstwie domowym, to jednak kamera daje nam więcej możliwości. Tym, co łączy, jedno i drugie urządzenie, jest możliwość wykonywania pomiarów punktowych. Kamera jest jednak o wiele bardziej uniwersalnym rozwiązaniem i znalazła zastosowanie tam, gdzie pirometr nie jest zdatny do użytku.

Czy warto inwestować w dobry sprzęt?

Inwestycja w urządzenie służące do wykonywania pomiarów temperatur budzi poniekąd pewne wątpliwości. Decydując się na konkretny model, zastanów się, do czego rzeczywiście posłuży ci sprzęt. Szeroki wybór asortymentu wręcz utrudnia podjęcie dobrej decyzji. Zarówno kamera, jak i pirometr spełniają swe podstawowe funkcje, niemniej pirometr nie jest alternatywą kamery i nie może służyć jako jej zamiennik. Określ swój budżet oraz potrzeby i dobierz sprzęt wedle własnych oczekiwań.

 

OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ - PRODUKTY