Ogrzewanie podłogowe - czy się opłaca?

Instalacja – od czego zacząć?

Proces instalacji ogrzewania podłogowego brzmi tajemniczo. Nie jest to jednak nic skomplikowanego! Innymi słowy, ogrzewaniem tego rodzaju nazwiemy płytę grzewczą z zatopionymi w niej elementami grzejnymi. System ten stanowczo zmniejsza koszty zużycia energii, zwiększa nasz komfort, tym samym zapewniając idealny rozkład ciepła w mieszkaniu. Poniżej pokrótce przedstawimy system elektryczny oraz wodny, abyś mógł podjąć dobrą decyzję i nie martwić się o ogrzewanie!

Ogrzewanie podłogowe - dla kogo?

Przede wszystkim dla osób stawiających na estetykę! Brak tradycyjnych grzejników ułatwi ci aranżację wnętrz. Bez dodatkowych urządzeń z łatwością zaplanujesz rozkład mebli, tym samym zaoszczędzisz sporo wolnej przestrzeni, którą możesz wykorzystać w inny sposób. Jest to zatem doskonała alternatywa dla tych, którzy uwielbiają stylowe, minimalistyczne wnętrza i cenią innowacyjne rozwiązania!

Kiedy zamontować ogrzewanie podłogowe?

Jak najszybciej! O ogrzewaniu podłogowym warto pomyśleć, jeszcze zanim zdecydujemy się na zakup domu czy gruntowny remont. Istnieją dwa odmienne systemy, a ich zastosowanie jest zależne od twoich oczekiwań. Instalacja wodna jest lepszym rozwiązaniem, jeżeli jesteś na etapie projektowania mieszkania. System elektryczny sprawdzi się natomiast w pojedynczych pomieszczeniach. Poniżej przedstawimy korzyści płynące z obu rozwiązań.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Podłogówka zapewnia nam niesamowity komfort i równomierny rozkład temperatury, jednocześnie jest uniwersalna. Sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu, niezależnie od wielkości. Instalacja rozwiązania wodnego wymaga jednak wcześniejszego przygotowania i opracowania szczegółowego projektu. Po zakończeniu prac wprowadzenie jakichkolwiek zmian będzie wręcz niemożliwe. Montaż jest dość skomplikowany, a współpraca z doświadczonymi fachowcami nie należy do tanich. Koszt wykonania projektu czy zainstalowania ogrzewania w mieszkaniu jest wysoki. Inwestycja ta z czasem zwróci się pod postacią niskich kosztów eksploatacyjnych.

Ogrzewanie elektryczne – co wybrać?

System ogrzewania podłogowego elektrycznego ma liczne grono zwolenników, jak i przeciwników. Ciepło przekazywane na drodze promieniowania nie wprowadza powietrza w ruch, dzięki czemu nie unoszą się warstwy kurzu, a alergicy nie muszą obawiać się nieprzyjemnych dolegliwości. Na niekorzyść działa jednak fakt, iż sterowanie podłogówką jest utrudnione. Ciepło akumulowane jest w warstwie jastrychu, jednocześnie czas nagrzewania i stygnięcia jest stosunkowo długi.

Dodatkowo energia elektryczna jest dość droga, a co za tym idzie, dotychczasowe opłaty za prąd mogą znacznie wzrosnąć. Czy istnieją jednak jakieś plusy? Oczywiście! Montaż może być wykonany w każdej chwili, niezależnie czy jesteś na etapie budowy, czy dopiero rozważasz wymianę tradycyjnego systemu grzewczego.

Postaw na wygodę!

Decydując się na ogrzewanie podłogowe, weź pod uwagę różnorakie czynniki. Elektryczny system sprawdza się idealnie, gdy decydujesz się na montaż podłogówki w pojedynczych pomieszczeniach. Rozwiązanie to jest jednak droższe, a cały proces nagrzewania opiera się na specjalnych przewodach lub matach grzewczych i zwykle stanowi uzupełnienie tradycyjnej systemu grzewczego. W systemie wodnym nagrzana przez pompę woda trafia do rurociągu w warstwie jastrychu i tym oto sposobem ciepło jest przekazywane do pomieszczenia.

Korzyści i zalet płynących z dwóch odmiennych rozwiązań jest wiele. Co najważniejsze, jedno, jak i drugie są gwarantem niebywałego komfortu. Możliwość regulacji temperatury oraz odpowiedni rozkład ciepła w pomieszczeniach wpływają doskonale na nasze samopoczucie, a my szybko pozbędziemy się wszelkich wątpliwości!

OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ - PRODUKTY