Ogrzewanie podłogowe - rodzaje

Klasyczna podłogówka to doskonały wybór dla osób ceniących sobie estetykę i prostotę. Jakie rodzaje ogrzewania podłogowego wyróżniamy? Jaki typ będzie najlepszy i najbardziej ekonomiczny? Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki poradnik dotyczący podłogówki. Sprawdź koniecznie, czym charakteryzują się poszczególne typy i otwórz się na nowe możliwości!

Ogrzewanie podłogowe - czy warto?

Ogrzewanie podłogowe dostarczające ciepło do pomieszczenia drogą promieniowania zyskuje coraz większą popularność. Prawidłowo zamontowane może stanowić podstawowe ogrzewanie budynku, jak i uzupełnienie dotychczas wykorzystywanej metody grzewczej. Podłogówka cechuje się bowiem wysoką efektywnością, a co za tym idzie, jest rozwiązaniem niebywale ekonomicznym. I choć koszty związane z zakupem i montażem są stosunkowo wysokie, w ostateczności koszty eksploatacyjne maleją. Decydując się na zmianę systemu ogrzewania mieszkania, coraz częściej zwracamy uwagę na to, co dobre dla naszego zdrowia i ekologiczne. Taka właśnie jest podłogówka! Wyróżniamy trzy typy ogrzewania podłogowego - wodne, elektryczne i powietrzne. Czym się różnią i które rozwiązanie warto wybrać? Sprawdzamy!

Powietrzne ogrzewanie podłogowe

Dlaczego zaczynamy od powietrznego ogrzewania podłogowego? Jest ono najmniej znane w Polsce, a co za tym idzie, warto przybliżyć ten temat. Być może wielu z was nawet nie miało pojęcia o tym rozwiązaniu... Powietrzne ogrzewanie podłogowe jest doskonałą alternatywą tradycyjnych grzejników, często wybieraną w krajach skandynawskich. Polega na połączeniu konstrukcji fundamentowej z powietrznym ogrzewaniem podłogowym. Zamontowane kanały powietrzne tworzą zamknięty obwód. Ogrzewanie tego typu jest świetnym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które cenią sobie funkcjonalność i prostotę. Niestety podłogówki powietrznej nie możemy zamontować w gotowej przestrzeni. Montaż powinien zostać zaplanowany z dużym wyprzedzeniem, jeszcze zanim rozpoczną się jakiekolwiek prace remontowe.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Rozwiązanie to ma swoje plusy i minusy. I choć w ostatecznym rozrachunku koszty eksploatacyjne są stosunkowo niskie, energia elektryczna kosztuje. Stąd też elektryczna podłogówka jest zwykle zalecana jako uzupełnienie dotychczas wybieranego systemu grzewczego. Jeżeli zatem szukasz alternatywy, elektryczne ogrzewanie podłogowe będzie doskonałym wyborem do pojedynczych pomieszczeń. Zamontowane pod podłogą przewody grzejne, wykonane z materiałów o specjalnym oporze elektrycznym przewodzą prąd, nagrzewają się i oddają ciepło do otoczenia. Temperatura jest regulowana przy użyciu termostatu, dzięki czemu ustawienie optymalnej wartości nie powinno stanowić problemu.

Wodne ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań, a my wiemy dlaczego! Główną korzyścią ogrzewania wodnego jest równomierny rozkład ciepła, brak cyrkulacji powietrza oraz wysoki komfort użytkowania. Wodne ogrzewanie podłogowe jest systemem opartym na rurach grzewczych, przez które przepływa woda. Istnieje jednak konieczność montażu dodatkowych urządzeń - zaworów lub kotła. Niemniej jednak rozwiązanie to niesie ze sobą wiele korzyści, a niskie koszty eksploatacyjne mówią same za siebie!

Co wybrać?

Decydując się na montaż ogrzewania podłogowego w mieszkaniu, zastanówmy się, na czym tak naprawdę nam zależy. Bez względu na wybrany rodzaj podłogówka jest niebywale estetyczna i ekologiczna. Warto jednak wcześniej pomyśleć o zmianie dotychczasowego systemu grzewczego, gdyż w wielu przypadkach montaż podłogówki może po prostu nie być możliwy. Wybierz rozwiązanie względem własnych potrzeb i oczekiwań, i obserwuj korzyści płynące z ogrzewania podłogowego!

OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ - PRODUKTY