Pirometr - o czym pamiętać przy zakupie?

Wykorzystywanie specjalistycznych narzędzi w sektorze przemysłowym zapewne nie jest wam obce. Pirometr, o którym dowiesz się więcej w tym artykule, również znalazł szerokie zastosowanie w wielu różnych aspektach naszego codziennego życia. Czym jest pirometr i jak go używać?

Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawie ogrzewania domu, lub potrzebujesz porady odnośnie produktów z naszego sklepu, skontaktuj się z nami - https://www.ogrzej.com.pl/contact

Czym jest pirometr?

Pirometr to proste narzędzie służące do wykonywania bezdotykowych, precyzyjnych pomiarów temperatur. Dokładność sprzętu pozwala nam sprawdzić stan instalacji technicznej, zachowując przy tym wszelkie środki bezpieczeństwa. Poniżej podpowiemy, na co zwrócić uwagę przed zakupem sprzętu i jakie są parametry kluczowe?

Jak działa pirometr?

Pirometr działa na zasadzie wykorzystywania promieniowania cieplnego, które jest emitowane przez badane ciało. Skutecznie mierzy poziom natężenia promieniowania podczerwonego, które nie jest widoczne gołym okiem. Przy jego pomocy możemy zapobiec wystąpieniu uszkodzeń badanego sprzętu lub zlokalizować miejsce zaistniałej już usterki.

Pirometr – miarodajny wynik

Wbudowany wewnątrz urządzenia specjalny algorytm przelicza promieniowanie na faktyczną temperaturę badanego obiektu. Aby jednak uzyskać miarodajny wynik, musimy nakierować urządzenie na dany przedmiot. Pole widzenia nie może wychodzić poza badany obszar. Wówczas otrzymany wynik będzie nieprawidłowy.

Rodzaje pirometrów

Pirometr pirometrowi nierówny! Decydując się na zakup konkretnego urządzenia, kluczowe jest zwrócenie uwagi na sposób pomiaru oraz czułość urządzenia. Część z nich ma ograniczony zasięg działania, inne zaś mogą określić natężenie promieniowania większej ilości fal. Możemy zatem wyróżnić m.in. pirometr fotoelektryczny, który mierzy jedno pasmo, jak i pirometr dwubarwny, umożliwiający szczegółowe porównanie dwóch długości fal.

Zakres temperatur

Klasyczne urządzenia zapewniają pomiar temperatury od –50°C. Górna granica jest już zależna od wybranego urządzenia. Niemniej zwykle waha się w przedziale 200-500°C. Zakres ten sprawdzi się w większości przypadków. Jeżeli jednak potrzebujesz bardziej zaawansowanego sprzętu, ciekawym rozwiązaniem jest pirometr optyczny, umożliwiający pomiar obiektów, których temperatura sięga powyżej 600°C.

Rozdzielczość wskazania

Prawidłowe użycie pirometru to jedno. Ważne, aby oprócz zestawienia wyników, pirometr miał również opcję wskazania liczby pól cyfrowych. Dobry pirometr powinien mieć wysokiej klasy wyświetlacz, który nie tylko pokaże nam uzyskany wynik, lecz także możliwe rezultaty wyliczeń matematycznych. W dodatku istotne jest jego podświetlenie. Zmienne warunki pracy, brak dostępu do naturalnego oświetlenia mogą utrudnić wykonywanie czynności diagnostycznych.

Otoczenie zewnętrzne

Wykonywanie pomiarów termowizyjnych umożliwia nam dokładną analizę urządzenia. Niemniej jednak warunki naszego otoczenia mogą negatywnie wpłynąć na otrzymany wynik. Zwróć uwagę na warunki, w jakich pirometr będzie wykorzystywany. Podwyższona temperatura, zmienne warunki atmosferyczne, wysoki poziom zapylenia mogą zaburzyć obraz.

Współczynnik emisyjności

O współczynniku emisyjności wielokrotnie mówiliśmy! Zdolność przedmiotów do oddania promieniowania do otoczenia jest bardzo istotna. Odpowiednie ustawienie wskaźnika emisji umożliwi nam poprawne przeprowadzenie pomiarów. Pirometry bardzo często mają zaprogramowaną wartość emisyjną, która powinna zostać dopasowana indywidualnie do badanego przedmiotu, materiału wykonania czy sposobu jego obróbki. Brak swobodnej regulacji i słaba znajomość sprzętu działają na naszą niekorzyść.

Gdzie możemy wykorzystać pirometr?

Inwestycja w dobrej jakości sprzęt jest ważna nie tylko z punktu widzenia pracowników przemysłowych. Pirometr jest bardzo często wykorzystywany w gospodarstwach domowych. Funkcjonalność urządzenia pozwala nam na zastosowanie go również w przemyśle spożywczym czy budownictwie. Możesz go użyć zarówno do sprawdzenia temperatury żywności, stanu technicznego systemów grzewczych, jak i monitorowania maszyn. Rynek nieustannie się zmienia, a nam pozostaje nic innego, jak dostosować się do nowych warunków i możliwości. Zastanów się, czy pirometr będzie służył ci w domu, czy może w warsztacie. Ułatwisz sobie podjęcie dobrej decyzji!

OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ - PRODUKTY