Pomiary termowizyjne - co powinieneś wiedzieć?

Wykonywanie pomiarów z użyciem specjalnej termowizyjnej kamery od lat jest skutecznie wykorzystywane w wielu aspektach naszego życia. Służą one do rzetelnej i bezdotykowej analizy urządzeń pod względem technicznym. Identyfikacja cieplna pozwala w łatwy i szybki sposób wykryć wszelkie istniejące błędy i niedogodności. Okresowe pomiary mają zatem potwierdzić prawidłowe działanie i zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania urządzenia czy instalacji.

Pomiary termowizyjne – jak działają?

Kamery termowizyjne działają na zasadzie promieniowania podczerwonego. System wykorzystuje wówczas promieniowanie cieplne fizycznych ciał, których temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego. Dzięki swej specyfikacji i wykorzystaniu szczegółowo opracowanych technik umożliwiają one dokładny pomiar poprzez rejestrację fal i ich zobrazowanie na mapie temperatur.

Współczynnik emisyjności

Weryfikacja obrazu nie jest prostym zadaniem. Wiele zależy od wiedzy i doświadczenia pracownika, a także sprzętu, jakim się posługuje. Zanim przejdziemy do kluczowego etapu, warto wspomnieć o odpowiednim ustawieniu współczynnika emisyjności i zdefiniowaniu jego właściwości. Czym jest zatem współczynnik? Najprościej mówiąc, jest to zdolność materiałów do oddawania promieniowania podczerwonego do otoczenia. Istotne jest, by dostosować go indywidualnie do badanej instalacji.

Współczynnik emisyjności - na co zwrócić uwagę?

Czym jest i jakie ma zadanie, już wiemy! Schodki pojawiają się w momencie dobrania parametrów współczynnika do obiektu. Aby ustawienia były rzetelne, zwróćmy uwagę na aktualną temperaturę badanego przedmiotu i jego właściwości, takie jak stopień obróbki czy materiał wykonania. Często zapominamy, że tak elementarne kwestie są równie istotne. Elementy zewnętrzne znajdujące się w bliskim otoczeniu mogą zakłócić obraz i dać niewymierny wynik.

Otoczenie zewnętrzne - czego unikać?

Skuteczność dziedziny, jaką jest szeroko rozumiana termowizja, jest niepodważalna. Łatwo jednak o popełnienie błędu tuż przy samym starcie. Stanowczo odradzamy wykonywanie pomiarów termowizyjnych w zmiennych warunkach zewnętrznych, gdyż mogłoby to zakłócić czynności diagnostyczne. Zbyt duże nasłonecznienie, wysoka temperatura, wiatr czy inne anomalia pogodowe mają znamienny wpływ na otrzymany wynik. Zadbaj, by podczas wykonywania pomiarów wpływ otoczenia zewnętrznego był minimalny. Zbyt duża wilgotność powietrza czy nadmierne działanie pola elektromagnetycznego zaburzą pracę kamery.

Diagnostyka

Szereg zastosowań termowizji jest widoczny zwłaszcza w przemyśle. Jak już wiecie, pomiary termowizyjne mają głównie charakter diagnostyczny. Niemniej rozwiązań i możliwości jest o wiele więcej. Kamery termowizyjne służą do wykrywania wad technologicznych, lokalizacji rur i nieszczelności czy złego stanu izolacji. Są zatem niezbędne tam, gdzie rozkład temperatur ma ogromne znaczenie. Tym sposobem szybko wykryjemy błędy techniczne i będziemy mogli im skutecznie przeciwdziałać.

Środek zapobiegawczy – czy warto?

System pomiarów termowizyjnych budzi poniekąd wątpliwości. Wykorzystanie promieniowania podczerwonego nie jest jednak nowością w świecie techniki, a zrozumienie zachodzących wówczas procesów zajmie chwilę. Pomimo wszelkich starań i zastosowania niejakich środków zapobiegawczych nie uchroni nas to przed możliwymi usterkami instalacji elektrycznej. Nieodpowiedni przekrój kabli, brak zabezpieczeń mogą doprowadzić do zwarcia, a w ostateczności nawet do wzniecenia pożaru. Stąd też tak duże zainteresowanie pomiarami termowizyjnymi. Są nieinwazyjne, w pełni bezpieczne i pozwalają dotrzeć do miejsc trudno dostępnych. Regularna diagnostyka zabezpieczy nas przed niepożądanymi sytuacjami i zagwarantuje lepszą pracę urządzeń.

 

OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ - PRODUKTY