Suszenie podczerwienią do procesów technologicznych – o czym warto pamiętać?

Jako liderzy na polskim rynku w zakresie ogrzewania podczerwienią, pragniemy przekazać wam zdobywaną latami wiedzę. W niniejszym artykule skupimy się na wykorzystaniu promienników podczerwieni w procesach technologicznych. Dlaczego suszenie podczerwienią to doskonały wybór? Jak działają promienniki podczerwieni i co musisz wiedzieć o procesie suszenia podczerwienią? Odpowiadamy!

Jak działają promienniki podczerwieni?

Promienniki to wielozadaniowe urządzenia emitujące niewidzialne gołym okiem fale podczerwone. Emitowane wówczas promieniowanie dociera do znajdujących się w otoczeniu obiektów, przy tym je ogrzewając. Ciepłe powietrze jest odczuwalne niemal od razu. Działają one podobnie do promieni słonecznych, będąc jednocześnie gwarancją wysokiego komfortu cieplnego. Tradycyjne promienniki podczerwieni są zazwyczaj wykorzystywane do ogrzewania powierzchni mieszkalnych, otwartych lub półotwartych oraz dużych kubatur. Jak możemy wykorzystać je do suszenia w procesach technologicznych? Dowiesz się poniżej!

Zastosowanie promienników podczerwieni

Jak już wiecie, promienniki podczerwieni to urządzenia grzewcze, które znalazły zastosowanie w wielu branżach, w tym właśnie w przemyśle. Z reguły służą do ogrzewania... Niemniej jednak śmiało możemy wykorzystać je do suszenia materiałów. Przy odpowiednim doborze promienników do procesu technologicznego obniżymy koszty produkcji oraz usprawnimy i zoptymalizujemy proces. 

Promienniki podczerwieni – rodzaje

Spośród dostępnych na rynku promienników podczerwieni wyróżnić możemy trzy rodzaje – promienniki krótkofalowe, średniofalowe oraz długofalowe. Mogą wam być również znane pod postacią nisko-, średnio- i wysokotemperaturowych. W procesach technologicznych do suszenia podczerwienią są z reguły wykorzystywane promienniki krótkofalowe. Dlaczego? Zastosowanie krótkofalowych promienników podczerwieni skraca czas suszenia.

Wydajność i oszczędność? Jesteśmy na tak!

Można mówić wiele o korzyściach płynących z zastosowania promienników podczerwieni. Aby jednak ułatwić wam zrozumienie ich działania, warto poprzeć to jakimś przykładem... Promienniki są bardzo często wykorzystywane do suszenia konwencjonalnych farb i lakierów. Emitowane fale podczerwone posiadają znakomitą zdolność przenikania, a co za tym idzie, farba jest suszona równomiernie na całej objętości. Niska bezwładność cieplna redukuje czas trwania całego procesu, co zaś minimalizuje koszty związane z produkcją i zwiększa jej wydajność.

Wymagania technologiczne a suszenie podczerwienią

Działanie promienników podczerwonych jest całkowicie bezpieczne, a przede wszystkim zgodne ze standardami suszenia i wymagania technologicznymi. Promienniki dostarczają maksymalną dawkę energii cieplnej, eliminując przy tym ryzyko wystąpienia niekorzystnego technologicznie efektu nabłonkowatości.

O czym jeszcze musisz wiedzieć?

Krótkofalowe promieniowanie umożliwia ogrzanie i dogłębne wysuszenie materiałów niezależnie od ich stanu skupienia. Skuteczność promieniowania usprawni proces produkcyjny, a efekty pracy będą widoczne już na pierwszy rzut oka. Dzięki swej niezawodności promienniki są i będą również w przyszłości wykorzystywane w wielu różnorakich branżach. Z całą pewnością to nie ulegnie zmianom.

OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ - PRODUKTY