OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Gdzie i jak montować płytowe grzejniki podczerwieni oferowane przez nas?

Nadają się one do montażu, tak na na suficie (generalnie jest to najbardziej optymalny wybór umiejscowienia montażu!), jak i na ścianach wewnętrznych lub zewnętrznych pomieszczenia tak, aby środek płytowego grzejnika podczerwieni oferowane przez nas znajdował się na wysokości ok. 140-150 cm od podłogi w przypadku montażu naściennego.

Proszę zwrócić uwagę, aby unikać wieszania płytowego grzejnika podczerwieni na ścinach zewnętrznych albowiem wtedy energia cieplna będzie wypromieniowywana do wewnątrz pomieszczenia co może spowodować spotęgowane odczucie chłodu wiejącego od ściany zewnętrznej. Przy umiejscowieniu grzejnika na ścianie wewnętrznej to odczucie będzie  naturalnie niwelowane poprzez ogrzewanie tej ściany zewnętrznej i jej osuszanie.

Przy wyborze miejsca montażu, proszę pamiętać, że płytowe grzejniki podczerwieni oferowane przez nas wysyłają ciepło również pod kątem ok. 180°, dlatego ważne jest, aby nie były one zakrywane np. meblami, ściankami, otwartymi na stałe drzwiami itp., gdyż wprowadzimy wtedy tzw. „efekt cienia”, który odczujemy cieplnie dokładnie tak samo, jak zacienione miejsce od światła słonecznego.

Płytowe grzejniki na podczerwień oferowane przez nas można montować praktycznie na każdej powierzchni, tj. ściana murowana, bloczek silikatowy, Ytong, deska drewniana, boazeria PCV, płyta gipsowo-kartonowa, płyty OSB itp.

Nasze płytowe grzejniki na podczerwień oferowane przez nas, dzięki izolacji oraz reflektorowi promieniowania, oddają prawie całą energię cieplną przednią ścianą panela.


Jaką odległość zachować od płytowego grzejnika podczerwieni od innych przedmiotów i ludzi ?

Powierzchnia zewnętrzna płytowego grzejnika podczerwieni oferowane przez nas nagrzewa się poniżej 100 °C, a ogrzewanie odbywa się za pośrednictwem światła w podczerwieni, dlatego wystarczające jest zachowanie odległości ok. 25 cm od płytowego grzejnika podczerwieni powieszonego na ścianie.


Czy promieniowanie podczerwone używane w płytowych grzejnikach podczerwieni jest szkodliwe ?

To najbardziej naturalne, wzorowane na Słońcu ogrzewanie, którego promienie w zakresie niewidzialnym dla człowieka ogrzewają przedmioty i wszystkie żywe organizmy w jego zasięgu.


 

Jakie oszczędności daje nam ogrzewanie płytowymi grzejnika podczerwieni oferowane przez nas?

Po pierwsze - nie mamy strat ciepła na jego przesyle i zamianie np. z płomienia gazowego w gorącą wodę, z wody na temp. kaloryfera, który w systemie konwekcyjnym ogrzewa następnie powietrze, które dopiero ogrzewa mieszkańców i przedmioty.

Po drugie - brak ruchu powietrza w pomieszczeniu przy ogrzewaniu podczerwienią oraz prawie taka sama temperatura przy podłodze, jak pod sufitem pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniu z zachowaniem takiego samego komfortu cieplnego dla jego użytkowników.

Po trzecie - zanim zaczniemy porównywać nasze rachunki za ogrzewanie z sąsiadami i znajomymi, porównajmy najpierw z jakich materiałów są zbudowane nasze domy i mieszkania, jakie mamy okna, czy okna posiadają rolety, czy z nich korzystamy, na jaką stronę świata wychodzą największe okna, parter czy piętro, wysokość pomieszczeń, ilość mieszkańców, zastosowane ocieplenia w podłodze, ścianach i dachu. Jaka jest nasza ulubiona temperatura w pomieszczeniu 18, 20 czy 23ºC.

Temperaturą steruje automatyka i programator tygodniowy, czy też sami ustawiamy „temperaturę wody na piecu”? Jaki piec zainstalowaliśmy w domu? Czy ogrzewamy tylko powierzchnię, czy również wodę użytkową, ile wody jest w obiegu, jakie są grzejniki, itp., itd.

Jak widać, dopiero te różnice pozwolą nam zorientować się jak złożone jest zdefiniowanie czynników, od których zależą koszty ogrzewania i ewentualnie ich porównywanie. Bardzo często porównywanie kosztów np. dwóch 100 metrowych domów, tak porównać się nie da.

Idealne porównanie to porównanie „tradycyjnego” (konwekcyjnego – gdzie ogrzewamy powietrze) ogrzewania naszego domu/mieszkania, z ogrzewaniem tego samego domu/mieszkania płytowego grzejnika podczerwieni (Infrared).
Różnice odczujecie Państwo sami - tak w komforcie cieplnym, jak i finansowym.

 


Skoro to takie dobre, dlaczego jeszcze o tym nie słyszałem ?

 

Wszystko się zmienia, co roku nowe pomysły i technologie wchodzą w powszechne użycie, mimo, że sama idea jest często znana od wielu lat.

A Słońce przecież grzeje swoimi promieniami podczerwieni od zarania ludzkości, a nawet wcześniej!

Płytowe grzejniki podczerwieni oferowane przez nas oferowane przez SunSwiss Polska oparte są na nanotechnologii – a kto z nas 5 lat temu znał jakiekolwiek zastosowanie nanotechnologii w technice grzewczej?

Kto z nas 30 lat temu miał telefon komórkowy? Czy 60 lat temu istniały elektrownie wiatrowe? Czy 200 lat temu latały samoloty?

Odpowiedź jest oczywista. Dobrze, że teraz słyszymy i wiemy, choć jak mawiali starożytni Rzymianie: „słowa uczą, a przykłady pociągają” (verba legunt, exempla trahunt).

My stosujemy też inną zasadę: „najpierw sprawdzam na sobie”, dlatego ogrzewamy swoje biura i firmy płytowymi grzejnikami podczerwieni oferowane przez nas, a efekt to jakby odczuwalne ciepłe Słońce w środku zimy, w chłodne i mroźne dni w pomieszczeniach, a przede wszystkim - tak oszczędnie.

Już czas zmienić swoje stare ogrzewanie na nowe, to od SunSwiss.


 

Dopiero buduję dom i jeszcze nie wybrałem ogrzewania ? Nie wiem jakie będzie zapotrzebowanie na ciepło.

To dobrze, wszystko można obliczyć, a nasi doradcy bezpłatnie Państwu w tym pomogą.

Właśnie na etapie budowy warto pomyśleć, gdzie powiesić płyty grzewcze podczerwieni oferowane przez nas i jak w tym miejscu zapewnić prąd elektryczny prowadząc kable pod tynkiem lub stropem.

Dalej to już prostota, wystarczy połączyć np. dwie – trzy płyty grzewcze podczerwieni oferowane przez nas w salonie, jak i w pozostałych pomieszczeń do sterownika cyfrowego z programatorem, a reszta ogrzewania zrobi się sama.

Potrzebujemy także przewidzieć miejsce na ścianie pod prosty termostat w każdym pomieszczeniu i już możemy sterować temperaturą odrębnie w każdym pomieszczeniu.

Automat włączy i wyłączy ogrzewanie wg naszego planu, a termostat zadba, aby było tylko tak ciepło jakie sobie życzymy.

Płytowe grzejniki podczerwieni oferowane przez nas przy swej grubości 2,5 cm są cienkie, dyskretnie wtapiają się w wystrój wnętrza na jasnych ścianach i suficie. Wyglądają elegancko i produkują kojące ciepło.


 

Jakich formalności wymaga założenie takiego ogrzewania ?

Absolutnie żadnych.

Nie potrzebujemy żadnych mapek, projektów, rysunków, schematów instalacji, pozwoleń na budowę, wkładów kominowych, odbiorów z nadzoru budowlanego i kominiarskich, żadnych dodatkowych wentylacji, sprawdzania drożności kominów, no i nie potrzebujemy kominów.

Praktycznie wystarczy powiesić płytowy grzejnik podczerwieni oferowane przez nas na ścianie i włożyć wtyczkę do gniazdka.

Lepiej jednak skorzystać z pomocy fachowego elektryka, który podłączy płyty grzewcze podczerwieni oferowane przez nasi zastosuje jeden sterownik oraz termostaty w każdym pomieszczeniu.

Komfort i oszczędności „murowane”.

 


 

Serwis i konserwacja

Również na braku tego oszczędzamy.

Ogrzewanie płytowi grzejnikami podczerwieni, nie wymaga żadnego serwisu ani konserwacji.

Żadnych dozorów, regulacji i napraw fachowca.

Tu po prostu nie ma pieca, w którym przepaliła się sonda, czujnik, przecieka złączka, zawór, pompa albo coś tam z elektroniki nie działa.

U nas zawsze działa!!!

 


  

Jestem sceptykiem, a teraz przecież wszystko ładnie reklamują.

To tylko nawyk i przyzwyczajenie negatywnej oceny czegoś nowego, czego jeszcze nie znamy.

Nowości zawsze spotykają się ze sceptycznym podejściem.

Czy telewizor może być cienki jak pudełko czekoladek, okazuje się że może i teraz chętnie z tego korzystamy.

Czy ogrzewanie może być komfortowe, obyć się bez pieca, grzejników, zaworów, rurek, przewodów, kotłowni i jeszcze do tego być oszczędne? – Może i jest !

Trzeba się po prostu przekonać, a najpierw zrozumieć, że często „prawie takie jak elektryczne” robi wielką różnicę. 


Co będzie jak wyłączą prąd ?

Po prostu nic.

Żadne ogrzewanie gazowe nie będzie działać, żaden solar, żadna pompa ciepła, żaden rekuperator, piec miałowy czy na eko-groszek z automatycznym sterowaniem i pompą obiegową.

Żyjemy w XXI wieku i bez elektryczności nic nie działa, no może poza ogniskiem i kominkiem, ale o rozprowadzeniu ciepła dmuchawą to już możemy sobie pomarzyć.

Gdyby odcięto dostawy prądu nasze życie stanęłoby w miejscu, dlatego mamy go pod dostatkiem, jest w każdym domu tak samo jak bieżąca woda. Korzystajmy z tego.


Zakup płytowych grzejników podczerwieni to jednak inwestycja.

Tak, taka sama jak przyłącze gazowe, gdzie potrzebny jest m.in.: projekt instalacji, zatwierdzenie w gazowni, zakup grzejników, regulatorów, głowic, budowa komina z koniecznym wkładem, setki metrów rurek, połączeń, zakup wymarzonego pieca, bo taki oszczędny, zapłata instalatorom, którzy się na tym znają: razem, tak od 20 tysięcy złotych na dom ok.150m2

Potem inspekcje kominiarskie, nadzoru budowlanego i dopiero ten tak upragniony rachunek za gaz.

Porównajmy te koszty rzetelnie z kosztami zakupu płytowych grzejników na podczerwień oferowane przez nas i termostatów, czy też sterownika, wraz z wynagrodzeniem dla elektryka, który i tak musi rozprowadzić kable elektryczne w naszym domu.

I co teraz jest inwestycją....?


Czy ta tak niewielka - w porównaniu z innymi systemami grzewczymi - moc płytowych grzejników podczerwieni oferowane przez nas ogrzeje mój dom ?

Ogrzeje i spowoduje komfort cieplny, bo ściany, sufit i podłoga będą miały prawie równą temperaturę, co da nam odczucie przyjemnego ciepła, nawet gdy termometr wskaże o 2 °C niższą temperaturę niż obecnie. Temperatura w pomieszczeniu a komfort termiczny to dwie różne rzeczy, oszczędności natomiast będą wymierne.